Skip to main content

Często zabierając się za budowę, dochodzimy do wniosku, że nie stać nas na dokładnie taki dom, jaki chcielibyśmy mieć. Wszystkie udogodnienia, piękne dodatki są poza zasięgiem naszego portfela. Dlatego należy dokonywać przemyślanych decyzji, by tam gdzie tylko się da, zminimalizować ponoszone koszty. Często gotowe projekty domów są takie drogie, bo nie są do końca odpowiednio zaplanowany. Co możemy w tym temacie zrobić?

Czasem warto wybrać tylko to, co jest nam zupełnie niezbędne. Czy naprawdę będziemy korzystać z osobnej kuchni, osobnej jadalni, łązieniki i pięciu salonów? Wiele pomieszczeń można połączyć ze sobą w jedno, przez co oszczędzamy przestrzeń, zmniejszamy wielkość domu, zmniejszamy idące za tym koszty. Kuchnia i jadalnia mogą spokojnie znajdować się w jednym pokoju. Oddzielna łazienka dla każdego mieszkańca może nie być konieczna. Poza tym przeważnie, jeśli nie wiemy do czego konkretnie ma służyć jakieś pomieszczenie – robimy je znacznie za dużym. Dlatego zanim stwierdzimy ile coś ma zająć miejsca, zadajmy sobie pytanie, po co nam to miejsce i jaką funkcję ma pełnić w domu.
Innym miejscu, w którym możemy zaoszczędzić to efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych. Przykładowo, często sucha zabudowa ma określony format, zaprojektowany tak, by minimalizować straty. Jednak nie zawsze jej wielkość kalkuluje się akurat dla nas. Zaprojektuj swój  dom w takich wymiarach, by możliwie jak najdokładniej pokrywały się z materiałami, z których będziesz korzystać.
Pamiętaj, by rozsądnie wszystko wykorzystywać. Może i wyłożenie naszej kuchni marmurem będzie grało jakąś rolę, ale zrobienie tego samego na przykład w pralni może być pozbawione sensu. Zadbajmy o miejsca, które będą reprezentatywną częścią domu, natomiast pomieszczenie, w których rzadziej przebywamy poradzą sobie bez drogich ozdób. Dzięki prostym rzeczom możemy dużo zaoszczędzić.
Ważne, by zwrócić uwagę na przyszłe niskie koszty utrzymania. I w tym przypadku warto wydać więcej teraz, by zwróciło się nam w przyszłości. Przykładowo tani dach, okna, drzwi i rzeczy, które rzeczywiście mają duże znaczenie, mogą się okazać drogie, kiedy przyjdzie co do czego. Zastąpienie starego okna nowym to zdecydowanie większy problem niż wymiana dywanu. W przypadku tych produktów jakość gra dużą rolę.
Zrób, co możesz, by zmniejszyć swoje rachunki. Zainteresuj się alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Jednak nie staraj się tego robić na siłę. Nie wszędzie są odpowiednie warunki by móc sukcesywnie z tego korzystać.
Często korzystamy z bardzo skomplikowanych projektów domów, które nie do końca są tak funkcjonalne, jak byśmy chcieli. Czasem warto postawić na proste bryły, a zaoszczędzimy już na samych materiałach budowlanych. Nawet prosty dom można tanim kosztem ozdobić i wygląda lepiej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Inwestycja w piękny wygląd i sugerowanie się tylko nim przy wyborze może okazać się zgubna. Dlatego pamiętajmy, by zachować trzeźwe myślenie i nie dać się zaślepić pięknym, ale niekoniecznie potrzebnym nam rzeczom.

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie?

Zadbanie o zewnętrzny wygląd domu i podwórka odgrywa kluczową rolę. Od tego bowiem zależy czy będzie on postrzegany jako pałac, czy jako jakiś tam domek. Dlatego warto odpowiednio zaprojektować wygląd swojego podwórka. Jednym z ważnych czynników, które wpływają na to jak ono będzie wyglądać szczególnie nocą jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Jak to mądrze zrobić?

Po pierwsze musisz się zastanowić jaki klimat ma mieć dom. Ważne jest, by wiedzieć jaki efekt chcesz osiągnąć oświetleniem. Istotne jest zrozumienie, że poszczególne miejsca domu, czy podwórka mogą potrzebować różnego rodzaju oświetlenia. Jeśli dobrze to zrobimy zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Podświetlony podjazd da odwiedzającym nas osobom pewność, w którą stronę mają się poruszać. Świetnie wygląda dodatkowe podświetlenie drzwi wejściowych. Ponadto Ty sam dzięki temu będziesz mógł rozpoznać, kto właśnie do Ciebie idzie długo, zanim zapuka w Twoje drzwi.

Kiedy rozglądamy się za odpowiednim oświetleniem należy wziąć pod uwagę nie tylko jakość i wygląd danego produktu, ale także jego stosunek do ceny.  Ważne, by nabyć jak najwyższą jakość, na jaką tylko możemy sobie pozwolić. Im lepsza, tym na dłuższy czas będziemy mieć spokój z różnego rodzaju wymianami. Dobra jakość wpływa też na to, że będziemy mogli używać znacznie mniej światła. To przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy oświetlić większy obszar.

Zadbaj o to, by poszczególne lampy pasowały do ogólnego wyglądu domu. Dzięki temu stworzysz stylową atmosferę, jak z okładek magazynów o architekturze.

Najłatwiej na swoim podwórku jest postawić lampy solarne, które będą ładować się przez cały dzień i zaświecą nocą. Działają świetnie nie potrzebując elektryczności, więc zaoszczędzimi i dodatkowo nie będziemy musieli przekopywać całego okródka, by dostarczyć im prąd. Musisz tylko pamiętać, by postawić je w miejscu gdzie będą mieć bardzo dobry dostęp do światła w ciągu dnia.

Innym sposobem, w jaki możemy ograniczyć zużycie energii jest załączenia fotokomórek, które zaświecą światło automatycznie, kiedy znajdziesz się w ich zasięgu. Dzięki temu będziesz zużywał energię tylko wtedy, kiedy potrzebujesz światła, bez ciągłego wracania się do domu w poszukiwaniu włącznika, by ręcznie o to zadbać.

Wybierając określone rodzaje oświetlenia, pamiętaj by dopasować je do funkcji, które ma pełnić. Innego rodzaju będziemy potrzebować do oświetlenia podjazdów, inne do podwórka. Warto wziąć to pod uwagę oraz pamiętać o tym, by wybierać możliwie najlepszą jakość.

Jakie najczęściej popełniamy błędy przy budowie domu?

Budujemy dom i wydaje się nam, że wszystko zostało dokładnie przemyślane. Jasno określiliśmy, czego w nim potrzebujemy i działamy w tym kierunku. Pomimo tego, że każdemu z nas się wydaje, że wszystko jest mądrze zaplanowane i lepiej się nie da, to wciąż popełniamy podobne błędy.

Ograniczony budżet często zmusza nas do pewnych kompromisów. Często decydujemy się na nie tam, gdzie nie powinniśmy. Dlatego będąc świadomym, najczęściej popełnianych błędów, może uda się nam ich nie doświadczyć.

Często niemądre rozplanowanie powoduje wilogoś i pleśni. To może w dłuższej perspektywie doprowadzić do problemów w domu. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość naszych pomieszczeń i zaopatrzyć je w klimantyzację, czy wentylację. Musi ona być odpowiednio dobrana. Inaczej nie będzie działać efektywnie i pożałujesz tego w zimie, kiedy nie będziesz mógł dostatecznie ogrzać swojego domu, oraz w lecie, kiedy będą przeszkadzać upały.

Kolejny błąd, który popełniamy to nieprzemyślane zaplanowanie powierzchni domu. Każde pomieszczenie jest potrzebne, ale czy zawsze jest potrzebne w dokładnie tym miejscu, które planujesz? Często dziesiąta z rzędu łazienka zabiera nam tylko miejsce, które moglibyśmy spożytkować w lepszy sposób.

Zapominamy niejednokrotnie, żę budując trzeba uwzględnić swój styl życia. Organiuzując przestrzeń robimy to tak, by było nam wygodnie obecnie. A czy myślimy o przyszłości? Jeśli tego nie uwzględnimy nasz dom, wraz z upływem lat będzie się stawał coraz mniej funkcjonalny.

Nie dbamy też o prawidłowe oświetlenie. Wstawiamy za mało okien, albo w złych miejscach. Okna powinny znajdować się w każdym pokoju i być tak duże, jak to tylko możliwe. Naturalne światło powinno być głównym oświetleniem. Pomyśl też o dodaniu okien w dachu. Kiedy wybieramy lampy, weźmy też pod uwagę to, by dawały możliwie jak najwięcej światła.

Ostatnim najczęstszym błędem jest pozwalanie na to, by ktoś inny mówić Ci, czego potrzebujesz. Ty najlepiej znasz potrzeby swoje i swojej rodziny. Fachowcy mogą coś zasugerować, jednak zastanów się wielokrotnie nad każdą ich propozycją. Jeśli nie określisz jasne, czego nie chcesz, to wchodząc do sklepu kupisz mnóstwo nigdy nie wykorzystywanych rzeczy. Lepiej przeznaczyć swój budżet na coś sensowniejszego.

wygodnaposciel.pl