Skip to main content

Zadbanie o to, aby nasz dom był przyjazny środowisku może być dla nas dużym plusem. Dodatkowo wykorzystując alternatywne źródła energii możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Zobaczmy, jak możemy o to zadbać.

Na samym początku warto znaleźć kalkulator naszego zużycia energii. Możemy dużo ich znaleźć w Internecie. Takie narzędzie szybko policzy nasze zużycie energii, oraz zaprezentuje wykres, który przedstawiał będzie efekty, jakich możemy się spodziewać po wprowadzeniu zmian. Mając taką wiedzę, będziemy na pewno działać bardziej świadomie.

Pierwszym poważnym krokiem powinna być izolacja naszego domu. Jest to szczególnie ważne, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Ważne by mieć dobrze zamontowane okna – unikniemy wysokich opłat za ogrzewanie. Często też ściany blisko sufitu  nie są do końca szczelne. Koniecznie sprawdź swoje okna i drzwi dokładnie obserwując czy nie ma tam małych szparek, przez które mogłoby przedostawać się powietrze. Jeśli jakąś znajdziesz możesz zakupić specjalną plastikową izolację, która będzie prawie niewidoczna.

Oprócz tego drzwi możesz zawsze zabezpieczyć ręcznikiem, czy kocem.

Używaj żarówek o niskiej mocy. W bardzo łatwy sposób zaoszczędzisz dużo energii. Pasują do każdej lampy i zużywają znacznie mniej prądu. Niektóre nawet dają dużo więcej światła, niż standardowe wersje.

Pomyśl nad zamontowanie czujników ruchu zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Dzięki temu masz gwarancję, że już nigdy nie zapomnisz wyłączyć światła wychodząc z pomieszczenia. Może w ciągu dnia to niewielka różnica, ale już w ciągu miesiąca ma to duże znaczenie. Szczególnie na zewnątrz – światło zaświeci się kiedy potrzebujesz i samo zgaśnie, kiedy nie będziesz w pobliżu.

Sprawdź urządzenia AGD. Na przykład lodówka może zużywać ogromne ilości energii, w szczególności kiedy ma więcej niż 5 lub 10 lat. Wymiana to dobry pomysł. Jest to pewien wydatek, ale w dłuższej perspektywie pomoże nam zaoszczędzić. Możesz też pomyśleć o wymianie jej na mniejszą. Często chłodzimy rzeczy, które niekoniecznie tego potrzebują.

Wybierz urządzania mniejszym przepływem wody w toaletach. Działają tak samo, a zużywają dużo mniej wody. Tu znowu zaoszczędzisz na rachunkach.

Zainstaluj okna w dachu. Dzięki temu dużo naturalnego światła będzie docierać do pomieszczeń. Promienie słoneczne mają dużo większą moc, niż nawet najlepsze żarówki. Nawet w nocy zrobi to nam różnicę.

Dodatkowo zainstaluj panele słoneczne. Dostarczą one nam energii za darmo. W taki sposób możemy ogrzać wodę. Zgromadzoną energię możemy zmagazynować w formie baterii, które wykorzystamy później. Takie baterie to jednak dodatkowy koszt. Mimo wszystko wszelkie pomysły, które czynią nasz dom ekologicznym to mądra inwestycja.

Zalety drewnianych domów

Kiedy dobrze zaplanujemy budowę naszego drewnianego domu, planując z dużą precyzją, stawiając na solidną konstrukcję, będziemy czerpać z tego duże ogromne korzyści. Dlaczego?

Drewno to przede wszystkim od zawsze nam towarzyszący materiał budowlany. Przez setki lat było wykorzystywane do budowy domów, które stoją i dobrze się prezentują aż do dzisiaj. Wiele bardzo starych drewnianych budynków znajdziemy na przykład w Japonii, Turcji czy Skandynawii.

Domy drewniane są dobrym posunięciem z ekologicznego punktu widzenia. Poza tym drewno to wysoce odnawialny i przede wszystkim trwały materiał.

Domy drewniane są bardzo wydajne, jeśli mowa o energii. Drewno minimalizuje zużycie energii na kilka sposobów. Wiemy, że jest trwały. Ma też świetne właściwości izolujące – 400 razy lepsze niż stal i 15 razy lepsze niż beton. Jego struktura sprawia, że ilość potrzebnej do ogrzewania czy chłodzenia energii jest dużo niższa.

Drewno zmniejsza też emisję dwutlenku węgla.
Poza tym mieszkanie, czy pracowanie w domu zbudowanym z drewna korzystnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie oraz zdrowie. Takie miejsce odpowiednio filtruje powietrze, gwarantując zawsze świeży, zdrowy klimat w budynku. Posiada właściwości regulujące wilgotność, co gwarantuje odpowiednią kondycję każdego pomieszczenia. Dodatkowo wiadomo, że drewno ma ładny zapach, wprowadza atmosferę ciepła i pozytywnie wpływa na wszystkie nasze zmysły.
Decydując się jednak na budowę z drewna warto wziąć pod uwagę nasze preferencje, budżet i otoczenie wokół. Użycie go jako głównego budulca gwarantuje oprócz wszystkich korzyści niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o projekt domu. Możesz dopasować do niego swój idealny,  zaprojektowany w określonym celu dom i na pewno takie połączenie świetnie się sprawdzi.
Dużym plusem jest też szybki czas budowy takiego domu. Do budowy wykorzystuje się wysokiej jakości drewna i nowoczesnych technologii. Pomysł ten jest też przyjazny dla portfela, bo nawet w trakcie budowy nie pozostaje tak wiele niewykorzystanych do niczego odpadów.

Posiadanie drewnianego domu niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Jeśli tylko klimat i wygląd tego typu budynków nam odpowiada, warto poważnie się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Dom drewniany – za i przeciw

Dlaczego domy drewniane są tak rzadko spotykane w Polsce? Najwięcej możemy ich znaleźć w Zakopanym i innych górskich miastach. Nadają specyficzny, ciepły klimat. W reszcie Polski cieszą się małym uznaniem. Wydaje nam się, że są zbyt mało trwałe. Ciężko powiedzieć skąd takie przekonanie. Być może z bajki o trzech świnkach. Bo nic bardziej błędnego. W niektórych mniejszych miejscowościach możemy znaleźć bardzo stare domy drewniane, które przetrwały już wiele lat i nadal mają się świetnie. Może nie wpisują się w dzisiejszy styl budowy, ale sama ich trwałość jest większa niż moglibyśmy przypuszczać i śmiało może konkurować z domami murowanymi. Naprawdę warto rozważyć budowę domu drewnianego, jest to opłacalna inwestycja. Przede wszystkim czas budowy takiego domu jest nieporównywalnie krótszy. Sprawa jest naprawdę prosta. Polega tylko na łączeniu ze sobą za pomocą gwoździ i innych bardziej specjalistycznych narzędzi konkretnych kawałków drewna. Wszystkie drobne prace, takie jak wylewki występują tu w znacznie mniejszej ilości. Dzięki temu możemy budować nawet w zimie i na mrozie. Materiały budowlane są bardzo lekkie, dzięki czemu zaoszczędzimy nawet na ich transporcie. Ponadto dzięĸi takiemu domowi zminimalizujemy opłaty za energię. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem. Nasz dom będzie bardzo ekologiczny. Jedyny problem związany z budową domu drewnianego jest taki, że jest to rzadko stosowana technologia na rynku polskim. Przez co mamy znacznie mniejszy wybór fachowców. Taki projekt wymaga ogromnej precyzji, więc musimy mieć pewność, że zajmuje się tym ktoś doświadczony. Ponadto w Polsce ciężko jest dostać materiały do budowy, a te które są, są często słabej jakości. Dodatkowo ciężko jest je dostosować pod względem wymiarów.

Dlatego z tego powodu budowa może być utrudniona. Być może też dlatego tak wiele ludzi rezygnuje z budowy z drewna. Albo to z powodu braku popytu na rynku na domy drewniane, nie ma odpowiednich materiałów? Ciężko powiedzieć. Widać jednak, że z upływem lat, coraz więcej Polaków przekonuje się do drewna. Może kiedyś zastąpi ono domy murowane. Kto wie?

gabionymontaz.pl