Skip to main content

Budowa domu to skomplikowany proces. Trzeba zadbac o olbrzymią ilość małych szczegółów, o których być może teraz nie mamy pojęcia. Czasem za bardzo się rozdrabniając, tracimy całościowy obraz. O to nietrudno. Jak wygląda taka budowa od początku do końca?

Coraz więcej ludzi decyduje się na własny dom. Doceniamy ciszę, spokój i indywidualność, którą on daje. Od czego powinniśmy zacząć, jeśli chcemy się za to zabrać?

Przede wszystkim zanim zabierzemy się za dokładne projektowanie i organizowanie wszystkiego, musimy mieć gotową działkę, czyli miejsce, w którym chcemy zamieszkać. Ona ma znaczący wpływ na projekt naszego domu. Mała daje inne możliwości, niż duża. Kiedy mamy działkę, musimy jasno określić, czego potrzebujemy. Ile chcemy mieć sypialni, ile łazienek, jak chcemy wszystko rozplanować. Wolimy dom piętrowy czy parterowy? Na te pytania musimy znać odpowiedź.

Kiedy już wszystko wiemy, zabieramy się za projekt, który określa możliwą wielkosć domu i zagospodarowanie działki.  Taki projekt musi wykonać fachowiec. Nie wymaga to wiele czasu, ani szczególnie dużo środków pieniężnych. W tej branży jest duża konkurencja, więc wystarczy tylko poszukać. Projekt możemy także kupić już gotowy. Jest on dostępny od ręki. Kiedy mamy projekt, zatrudniamu murarzy. Postawią oni dla nas fundamenty oraz mury. Należy pamiętać, że muszą one odstać pewien czas. Kiedy mamy już szkielet budynku, możemy zatroszczyć się o wnętrze. Tutaj ma miejsce tynkowanie ścian, bielenie i odgrzybienie. Następnie następuje wylanie podłóg. Teraz jeszcze tylko trzeba wstawić okna i drzwi.  Kiedy to już za nami, wybieramy kolor ścian, płytki, panele i inne tego typu rzeczy. To też zajmuje trochę czasu. Ale nareszcie jesteśmy coraz bliżej końca. Jeszcze tylko umeblowanie poszczególnych pomieszczeń, czyli największa frajda i możemy się wprowadzać.

Adaptacja projektu – co zrobić, by dobrze na tym wyjść?

Wreszcie nadszedł ten dzień. Zdecydowałeś, który z milionów projektów domów, które przeglądasz będzie Twój. Rozważyłeś wszystkie plusy i minusy i rozentuzjazmowany kupiłeś ten najlepszy. Już widzisz swoją szczęśliwą przyszłość, kiedy nagle kolejna przeszkoda staje Ci na drodze. Adaptacja… Masz dokonać adaptacji… O co w ogóle chodzi?

Otóż adaptacja to działanie, które należy wykonać właśnie wtedy, kiedy nabyliśmy już projekt. Polega ona na tym, że projekt, który posiadasz obecnie dostosowuje się do wymagań, którymi jest objęta Twoja działka, oraz Twoich osobistych preferencji. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem. Im więcej zmian wymaga projekt, tym wyższa cena, którą będziemy musieli zapłacić za adaptację.  W jaki sposób mądrze do tego podejść? Warto pamiętać, że adaptację będziemy musieli zrobić zawsze i nie ma przed tym ucieczki. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy projekt idealnie dopasowany do wszystkich wymogów, to i tak będziemy musieli go zweryfikować. Oczywiście zapłacimy wtedy mniej, ale i tak nas to czeka. Aby jednak tutaj choć trochę zaoszczędzić, należy zapoznać się z lokalnym planem zabudowy terenu. Przykładowo, będzie on mógł nakazywać budowę w danym miejscu tylko domów parterowych. Wtedy kupienie projektu domu piętrowego jest głupotą i wyrzuceniem pieniędzy w błoto, bo sama taka adaptacja będzie droższa niż zakup nowego. Znanie planu zabudowy pomoże nam uniknąć tego typu sytuacji. W następnym etapie procesu adaptacji pojawia się dostosowanie projektu do indywidualnych wymogów. Tutaj może mieć miejsce zmiana miejsca otworów okiennych i drzwi, zmiana kształtu, czy pochylenia dachu, przesunięcie schodów. Projekty katalogowe okazują się opłacalne tylko wtedy, kiedy wymagają jedynie nielicznych zmian. Są dobrym rozwiązaniem,  dla osób które nie potrzebują bardzo indywidualnego stylu i najważniejsza jest dla nich szybkość i praktyczność. Warto mieć świadomość jak uniknąć w tym wszystkim niepotrzebnych dodatkowych kosztów.

Prawie każdy człowiek marzy o posiadaniu własnego domu. Nic dziwnego. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim daje nam spokój i ciszę. Już nigdy nie więcej nie będą przeszkadzać nam sąsiedzi pod nami, nad nami, po prawej, czy lewej. To my będziemy decydować o tym, co się dzieje w tym domu. Będziemy mieli swoje indywidualne miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć po całym dniu pracy i mieć pewność, że nikt nam w tym nie przeszkodzi, dopóki mu na to nie pozwolimy. Dlatego każdy dąży do tego, by posiadać swój dom.

W tym celu możemy skorzystać z różnych rozwiązań. Mamy możliwość zaprojektowania razem z architektem domu dostosowanego dokładnie do naszych potrzeb. Możemy też wykupić gotowy projekt, nad którym nie będziemy musieli tak długo myśleć. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?  Cóż, kiedy projektujemy dom samodzielnie mamy pewność, że jest on nasz i nikt inny takiego nie będzie miał. To my mamy wpływ na każdy najmniejszy szczegół i cały projekt jest dostosowany dokładnie tak, jak tego chcemy. Co gdy kupujemy projekt gotowy? Tutaj niestety dom nie jest już tak jedyny i niepowtarzalny. Każdy, kto kupił i wykorzystał taki sam będzie mieszkał identycznie lub prawie identycznie. Dodatkowo kupując projekt, musimy także, zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi wykorzystania terenu, które dotyczą naszej działki. W innym przypadku możemy ponieść zbędne koszty przy adaptacji lub po prostu zakup taki okaże się zupełnie nie opłacalny. Dlatego warto dowiedzieć się przykładowo, czy w naszej okolicy jest nakaz budowy domów jednopiętrowych, dwupiętrowych, jakie są oczekiwania co do dachów, wielkości i wszystkich innych szczegółów. Ma to duże znaczenie i na dłuższą metę pomoże nam zaoszczędzić mniejsze lub większe kwoty. A wiadomo, że kiedy budujemy każdy grosz się liczy.

renokit.pl