Skip to main content

Kształt i wielkość naszej działki zawsze w jakimś stopniu ogranicza możliwości budowy. Kiedy mamy możliwość wybrania, takiej jakiej chcemy, problem z głowy. Jednak nie zawsze tak jest. Gdy działka jest wielka, mamy nieograniczone pole do popisu. Możemy zrealizować każdy projekt, który nam przyjdzie do głowy. Kiedy jednak jest ona małą, możemy mieć problem. Kiedy do tego jest jeszcze wąska, będziemy musieli trochę pogłówkować. W pewien sposób uciążliwa może być ustawa, regulująca odległość ścian domu od granic działki. W przypadku ścian z oknami, muszą to być 4 metry, w przypadku ścian bez okien -3. I co teraz? Przede wszystkim musimy wszystko rozsądnie zaplanować. Wiemy już,  że nie możemy na pewno postawić domu parterowego. Nie zmieścimy w nim wszystkich pomieszczeń. Dlatego w takim przypadku szczególnie poleca się domu piętrowa, a nawet wielopiętrowe, koniecznie z poddaszem użytkowym. Nasz dom będzie mały, ale za to wysoki, więc rozwiąże to nasz kłopot. Dodatkowo możemy stworzyć garaż podziemny, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Jednak nie wszędzie taki pomysł da się wdrożyć w życie. Na pewno warto to sprawdzić. Sam dom musi mieć zwartą bryłę. Możemy zapomnieć o gankach, balkonach, czy tarasach. Zajmują nie potrzebnie przestrzeń, a nie są tak naprawdę funkcjonalne i spokojnie możemy się bez nich obejść. Jeżeli chodzi o sam kolor domu, wybierzmy jasne, pastelowe kolory. Dodadzą mu one optycznie wielkości. Najlepiej, by był to kolor biały. Ewentualnie inne jasne odcienie. Nasycone kolory w ogóle nie wchodzą w grę. Przytłoczą cała budowlę i tylko podkreślą jej niewielki rozmiar.

Niezależnie od tego jaki rozmiar ma nasza działka, ze wszystkim możemy sobie poradzić. Wystarczy trochę pomyśleć, dodać odrobinę kreatywności i stworzymy coś pięknego. Dodatkowo dom, w którego projekt włożyliśmy więcej wysiłku, na pewno będziemy dużo bardziej cenić.

Jaki typ domu będzie dla Ciebie najlepszy?

Ważne pytanie, które w pewnym momencie zadaje sobie każdy z nas – „Gdzie zamieszkać? Co mi się opłaci?”. Istnieje wiele rodzajów domów czy mieszkań. Nie każdy z nich odpowiada określonym potrzebom. Zobaczmy, jakie z nich są najczęściej wybierane.

Pojedynczy dom rodzinny to całkiem często wybierana opcja. W tej kategorii jest ich wiele. To może być wieloletni dom, o charakterystycznym klimacie lub nowopowstały budynek o nowoczesnym stylu. W każdym przypadku jest to pojedynczy dom, na określonej działce. Jest to świetne rozwiązanie dla rodzin. Warto zwrócić uwagę na styl domu, warunki, miejsce parkingowe, koszty utrzymania i inne.

Ci, którzy nie posiadają rodziny często decydują się na zamieszkanie w bloku. Mogą one mieć różny styl, kształt, atmosferę. Często znajdują się blisko centrum określonego miast, więć jest to wygodne dla osób, którą chcą być zawsze tam, gdzie coś się dzieje. Tutaj możemy albo kupić mieszkanie i zostać jego właścicielem, albo wynająć je, opłacając miesięczny czynsz. Dodatkowo mieszkanie w bloku nie wymaga od nas takiego wysiłku. Przykładowo, nie musimy dbać o podwórko – ktoś inny kosi trawę, my nawet nie musimy o tym pamiętać.

Niektórzy wybierają tzw. domy miejskie czy „bliźniaki”.  Tutaj dzielimy jedną, lub dwie ściany z naszymi sąsiadami. Mamy osobne wejścia, nie musimy się widywać, ale mieszkamy w jednym, dużym połączonym ze sobą budynku. Jest to tańsze rozwiązanie niż zupełnie oddzielny dom, dające nam jednocześnie indywidualność i autonomię oraz liczbę sąsiadów ograniczoną do minimum. Ponadto rozwiązanie takie jest również bardzo wydajne energetycznie, ponieważ nie mamy tu czterech ścian, na które wpływ ma temperatura na zewnątrz, a tylko, dwie lub trzy. To dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które kupują swój pierwszy dom, nie chcą na niego wydać olbrzymich kwot, ale nie chcą też mieszkać w blokach, gdzie z każdej strony jest mnóstwo sąsiadów.

Przede wszystkim wszystko zależy od preferencji. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jednak znając wady i zalety każdego rozwiązania, podejmiemy  bardziej przemyślaną decyzję.

sodowanieeko.pl