Skip to main content

Budowa domu to często inwestycja na długie lata, nie tylko dlatego, że po prostu spłacamy kredyt, ale też dlatego, że skutki podjętych przed nią decyzji odczuwamy przez resztę życia i to całą rodziną. Bywa, że najpierw kupuje się działkę z założeniem, że dom będzie budowany w niedługiej perspektywie czasowej. To sytuacja bardzo dobra, bo można wybrać lokalizację, która pozwoli spełnić marzenie o własnym domu, o odpowiedniej wielkości i kształcie. Jeśli parcela pod budowę jest własnością inwestora na skutek darowizny lub spadku, praktycznie nie ma on wpływu na jej położenie i parametry, a wówczas wybór projektu domu może być nieco ograniczony. Co należy rozważyć, zanim przystąpi się do budowy, jakie kryteria uwzględnić w pierwszej kolejności, aby wybrać dobrze od razu i nie narażać się na koszty modyfikacji projektu i stratę czasu?

Powierzchnia użytkowa domu a budżet

Metraż budynku i liczba pomieszczeń, jakich potrzebuje rodzina, mają zasadniczy wpływ na koszty inwestycji. Średniej rodzinie będzie wygodnie na 150 metrach kwadratowych, dodatkowe 30 czy 50 metrów odczuje jako większy komfort, ale przy dobrym układzie pomieszczeń zmieści się także na 100 metrach powierzchni. Koszt domu zależy też od kształtu bryły, rodzaju dachu, liczby kondygnacji i zastosowanej technologii. Najtaniej można wybudować dom z poddaszem o prostym dwuspadowym dachu, taki dom charakteryzuje się też stosunkowo niskimi kosztami utrzymania.

Lokalne przepisy mogą ograniczyć wybór projektu domu

Zanim przywiążesz się do jakiejkolwiek wizji własnego domu, sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, jeśli na wybranym terenie taki dokument nie obowiązuje– warunki zabudowy (WZ). Jeden lub drugi dokument jest dostępny w miejscowym urzędzie gminy. Zawarte są tu informacje o tym, jak wysoki może być budynek można, czy są jakieś ograniczenia dotyczące nachylenia dachu lub szerokości elewacji frontowej, jaką część działki należy pozostawić niezabudowaną. Te przepisy mogą mieć wpływ na podstawowe parametry projektu domu.

Dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy

Niewielki dom parterowy lub średni dom dwukondygnacyjny można zbudować na średniej parceli, ale należy dobrze przyjrzeć się wymiarom projektowanego budynku i odległościom jego ścian od granic działki. Minimalne odległości budynku od jej granic oznaczone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Należy zachować 4 metry odległości dla ścian z oknami lub drzwiami, a3 metry – w przypadku ścian bez otworów okiennych i drzwiowych. Na działce o szerokości mniejszej niż 16 metrów, czyli wąskiej, ściany mogą stać bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra i.

W zależności od wielkości działki i wymienionych powyżej ograniczeń inwestor wybiera projekt domu parterowego lub dwukondygnacyjny, przy czym tt druga opcja może oznaczać większą powierzchnię użytkową. Decyzja, czy budować  dom piętrowy, czy z poddaszem, zależy od wielkości budżetu, bo dom piętrowy będzie droższy, ale też wpływa na komfortu mieszkania. W domu piętrowym wszystkie pokoje na piętrze mają pełną wysokość, więc są jasne i cała ich powierzchnia jest w  pełni użyteczna. Skosy na poddaszu utrudniają aranżację pokoi, a zwłaszcza łazienek, i ograniczają oświetlenie pomieszczeń. W domach dwukondygnacyjnych niezbędna są schody i jest to element, który może zaważyć na wyborze pomiędzy projektem domu parterowego a domu z poddaszem czy piętrowego. Przede wszystkim bierze się pod uwagę to, ze schody mogą być barierą dla osób niepełnosprawnych lub starszych, trzeba je będzie odpowiednio zabezpieczyć, jeśli w rodzinie są małe dzieci, a także to, ze jest to dość drogi element konstrukcji domu.

Wybór projektu domu w jakimś stopniu ułatwiają wyszukiwarki i kalkulatory kosztów dostępne na stronach internetowych prowadzonych przez największe pracownie architektoniczne. Jeśli wybierzesz ten sam metraż i technologię budowy oraz rodzaj dachu możesz porównać koszty. Będą one uśrednione, ale można się przekonać, na ile istotna jest różnica.