Skip to main content

Ekologia staje się coraz bardziej popularna. Wciąż więcej ludzi chce zaoszczędzić poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, a także życie bardziej w zgodzie ze środowiskiem. Czy wprowadzenie pewnych udogodnień do naszego domu i uczynienie go bardziej ekologicznym zwiększy jego wartość?

Często ekologiczne budownictwo rozumiemy jako zainstalowanie od razu wszystkich paneli, technologii i maksymalne wykorzystanie obecnych możliwości. Jednak chodzi tu nie tylko o to. Bardziej liczy się to, by myśleć o przyszłości i dostosować pewne cechy domu do ewentualnych zmian, które kiedyś mogą zajść.

Są trzy sposoby na to jak uczynić swój dom bardziej zielonym. Najpopularniejszym jest zadbanie o wydajność energetyczną. Tutaj instaluje się odpowiednią izolację, by zapobiegać uciekaniu powietrza z naszego domu, czy wpływaniu go z zewnątrz.

Drugi sposób to dodanie pewnych przyjaznych środowisku dodatków.  Na przykład budowa domu z nieszkodliwych materiałów, użycie wewnątrz technologii, które ograniczą zbędne użycie wody.

W końcu, możesz sprawić, że dom będzie ekologiczny, dzięki zadbaniu o jego zdrowie. Tutaj należy zadbać o odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz i o to, by było one czyste. Wykorzystuje się tu również mniej środków chemicznych, czy szkodliwych substancji. Wato zadbać o wentylację. Sprawdzaj też z czego wykonane są meble, podłogi czy tapety ścienne.

Dla większości ludzi to ważne, by żyć w zgodzie ze środowiskiem. Niestety nierzadko przerażają nas koszty z tym związane i efekty jakie takie zmiany przyniosą.  Interesuje nas też to, jak ostatecznie to wpłynie na wartość domu.

Być może jest to zaskakujące, ale wprowadzenie tych wszystkich udogodnień ma bardzo duży wpływ zarówno na wzrost ceny danego domu na rynku nieruchomości, jak i też może być świetną strategią marketingową. Dzięki solidnym argumentom zostaniemy częściej zauważeni. Ponadto nam, jako właścicielom dzięki temu mogą przysługiwać dodatkowe ulgi podatkowe. Jak widać opłaca się żyć ekologicznie.

Coraz częściej przeglądając oferty biur projektowych, możemy natknąć się na projekty domów, wykonanych z drewnianych bali. Część z nas będzie się nad nimi zastanawiać, część w ogóle je pominie, mając negatywne przekonania na temat drewnianych domów. Często kojarzą się nam właśnie tylko z górami, staropolskim stylem, nietrwałym domem, w który w ogóle nie opłaca się inwestować. Na ile mądry jest ten pogląd? Nie jest mądry wcale.

Dlaczego? Dziś drewniane domy są budowane w oparciu o najnowsze, bezpieczne technologie. Pochodzą one przeważnie z krajów skandynawskich. Warto zwrócić uwagę z resztą, że w Polsce możemy znaleźć pewną ilość bardzo starych drewnianych domów? I co? Czy one się rozlatują? Niekoniecznie. Prawdopodobieństwo zniszczenia się domu z drewnianych bali jest niemal takie samo, jak domu murowanego. Warto więc rozważyć taki projekt. Dziś każdy dom drewniany poddaje się procesowi impregnacji, który zapewnia odporność na różne warunki atmosferyczne. Drewno samo w sobie jest ponadto bardzo dobrym izolatorem. Taki dom będzie ekologiczny i oszczędny. Kupując jednak materiały budowlane, warto pamiętać, by nie sugerować się niską ceną. Tutaj jakość się naprawdę liczy. Jeżeli chcemy, by nasz dom był solidny i służył nam przez lata, oszczędzanie na budulcu, jest największą głupotą, jaką możemy zrobić. Często materiały lepszej jakość mogą nie występować tak powszechnie, jeżeli mowa o drewnie. Czasem trzeba się trochę naszukać. Dzięki temu jednak będziemy mieli pewność, że nasz dom nas w zimie nie zaskoczy i będziemy mogli w nim czuć się naprawdę bezpiecznie. Nie ma nic gorszego niż ciągłe zastanawianie się nad tym, czy jesteś odpowiednio zabezpieczony przed niespodziewaną sytuacją. Stawiając na jakość, będziemy mogli zapomnieć o tego typu troskach. A w ostatecznym rozrachunku dom drewniany i tak będzie tańszym rozwiązaniem.

Jak nie zbankrutować kupując dom?

Zakup domu jest naprawdę dużym wydatkiem. Całemu procesowi musimy poświęcić mnóśtwo czasu i pieniędzy. Działka, projekt, budowa, umeblowanie. Często nie wiemy za co się zabrać i w jakiej kolejności. Musimy też ciągle dokonywać pewnych kompromisów i wybierać pomiędzy kilkom istotnymi dla nas rzeczami,  co bywa trudne. Na ogół budżet jest czymś, co nas ogranicza i tak powinniśmy do tego podchodzić, by nie narażać się na dodatkowe wydatki. Jednak bywa, że jest inaczej. I zaczynamy kupować głupoty. Jak nie dać się oszaleć?

Przede wszystkim ustal określone granice. Jeżeli masz do przeznaczenia na ten wydatek odpowiednią kwotę, to pamiętaj, żeby jej nie przekroczyć. Pod żadnym pozorem. Nawet o złotówkę. Takie złotówki są niebezpieczne i później z wszystkich razem może uzbierać się spora kwota. W takim przypadku może okazać się, że rzeczywiście postawiłeś piękny dom, ale nie masz za co w nim żyć.
Kupując daną rzecz zadaj sobie pytanie czy na pewno jest Ci potrzebna, co z nią zrobisz i jak szybko Ci się znudzi. Jeżeli masz kupić coś, czego będziesz używał tylko przez kilka dni, to równie dobrze możesz sobie taki zakup odpuścić.
Idąc do sklepu zrób dokładną listę zakupów i nie kupuj niczego więcej, niż to, co umieściłeś na niej przed wejściem. Sklepy specjalnie podsuwają nam pod nos niepotrzebne rzeczy, które kupimy tylko pod wpływem emocji. Łatwo stracić w taki sposób dużo środków, które moglibyśmy przeznaczyć na coś innego.
Zastanówmy się ile osób będzie z danej rzeczy korzystać, czasem bardziej się opłaca kupić coś co będzie użyteczne dla całej rodziny, niż dla pojedynczych osób.

Oczywiście te rady dotyczą wszystkich tak zwanych dodatkowych wydatków. Wiadomo, że są rzeczy, które po prostu musi się kupić, i to musi się kupić dla każdego. Jednak niektórzy łatwo wpadają w szał zakupów i zupełnie tracą głowę. Dlatego bądźmy tego świadomi i uważajmy na swoją.
ekosens.pl