Skip to main content

Domy parterowe stają się coraz bardziej popularne. W ostatnich latach rosną jak grzyby po deszczu.

Jeszcze do niedawna powszechnie uważało się, że jeśli budować to duży wysoki dom, bo tylko taki się liczy. Co się stało, że zaczyna być odwrotnie? Jaki argument przemawia tak mocno do Polaków?

Coż, można to ująć tak, że coraz bardziej mądrzejemy i liczy się dla nas cel, a nie środki. Chcemy mieć dom, to miejmy dom, parterowy czy nie parterowy, ważne, żeby było korzystnie. I finansowo i życiowo i jakkolwiek. Dom parterowy tutaj skutecznie uderza we wszystkie nasze pragnienia. Jest tanio i potulnie. Poza tym wielkim plusem jest to, że taki dom można umeblować na milion różnych sposobów, nadając mu zupełnie indywidualny charakter. Jest łatwy w remontach i przemeblowaniach, bo nie musimy nosiś mebli po schodach oraz bardzo wygodny dla osób starszych z dokładnie tego samego powodu. Idealnie nadaje się na duże działki. Tam sprawdza się najlepiej. Z piętrowymi domami jest tak, że jak nie możemy iść wszerz, to idziemy w górę. Miejsce musi być. Natomiast z parterowymi nie ma presji, jest działka, jest miejsce, wszystko załatwi się na jednym piętrze. Koszt ogrzewania takiego domu też jest znacznie zredukowany. Jedno piętro nagrzejemy szybciej. Oszczędzamy więc przy budowie i w trakcie użytkowania. Same korzyści. Często z takim domem połączony jest garaż, co też jest wygodnym rozwiązaniem. Domy parterowe kojarzą się trochę z amerykańskim stylem. Mieszkanie w nich jest niesamowitym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, czy ze złamaną nogą. Nie ma także niebezpieczeństwa, że dzieci spadną ze schodów. Można sobie więc odpuścić ciągłe ich obserwowanie i zająć się wszystkim, co ważne.
Być może te, być może jeszcze inne argumenty do nas przemawiają. Grunt, żeby nie ulegać modzie i dokonując wyboru domu, dopasować go do naszych wymagań, a nie jakże ulotnych trendów.

Domy w amerykańskim stylu – bungalow

Amerykański styl budownictwa jest bardzo zróżnicowany. Zawsze na tyle specyficzny, że każdy z nas widząc jakiś budynek potrafi powiedzieć „To takie amerykańskie!”, nie wiedząc czemu. Niektórzy uwielbiają ten klimat, inni nie do końca. Zobaczmy czym dokładnie charakteryzują się amerykańskie domy, a dokładnie ich tzw. bungalowy.

Co to w ogóle jest bungalow?

Bungalow to jednopiętrowy dom podmiejski. Często połączony z werandami.
Pomimo, że powszechnie tak się używa tego terminu, warto wiedzieć, że słowo to wywodzi się z dawnego budownictwa kolonialnego Indian. Dokładnie wziął się od słowa „bangala”, które w tamtejszym języku oznaczało „należący do Bengala”. Później domy te, w formie jaką dziś znamy zaczęły być budowane przez Brytyjczyków. Miały pełnić funkcję małych, łatwych do postawienia domów wypoczynkowych dla turystów. Amerykańskie wersje tego domu pojawiły się długo potem.  Na początku powstały w południowej Kalifornii. I z tym właśnie stylem kojarzone są dzisiaj. Większość z nich została zbudowana w latach 1905-1930. Bardzo niewiele powstało po 1930 roku.

Charakteryzują się małymi wnętrzami, niskim dachem dwuspadowym i dużym gankiem. Pasuje idealnie do ciepłego klimatu i jest praktyczny dla młodych rodzin. Jego cechą jest też prostota i nieskomplikowana bryła budynku. Buduje się je naprawdę łatwo i szybko i pasują niemal do każdego terenu.

Wnętrza bungalowu są na ogół zagospodarowane w sposób, który kojarzy się z ciepłem i luźną atmosferą. Styl prosto z filmu „Kevin sam w domu”. Z zewnątrz najczęstszy ich kolor to naturalne odcienie brązu. Dach jest zawsze dwuspadowy z szerokimi nawisami, które chronią przed słońcem.
Okna najczęściej są obustronnie otwierane z dużymi pojedynczymi szybami w każdym skrzydle. Kwintesencją tego stylu są oczywiście duże ganki.

W Polsce bungalow’y funkcjonują w większości jako domy wypoczynkowe dla turystów. Jednak jest to też ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą niskim kosztem zbudować funkcjonalny dom.

Jak wybrać miejsce, w którym zamieszkamy?

Kiedy za sobą już mamy konkretne określenie tego, w jakim domu chcemy mieszkać, z kim chcemy mieszkać, jaki mamy budżet i wszystkie inne szczegóły, pozostaje nam jeszcze tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim miejscu mielibyśmy zamieszkać. Każdy chce znaleźć ten odpowiedni dom, odpowiednie miejsce, sąsiedztwo, które będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Zanim więc zaczniemy rozglądać się za domem, który wpasowuje się w nasz gust i budżet, zbierzmy pewne wiadomości o okolicy. W końcu kupujemy coś więcej, niż tylko dom. Kupujemy również miejsce, które będzie nam bliskie i całe społeczeństwo wokół.  To, co dzieje się za Twoimi drzwiami ma duży wpływ na komfort życia.
W jaki sposób możemy się dowiedzieć, czy otoczenie jest odpowiednia dla nas? Przecież tak naprawdę nie mamy pojęcia o tym, jak tam się mieszka. Dlatego po pierwsze weź pod uwagę Twój styl życia i zainteresowania. Gdzie pracujesz, jak długo dojeżdżałbyś, ile czasu spędzasz w domu… Poza tym psychologicznie udowodniono, że ludzie, którzy kupują nawet mniejszy dom z lepszym dojazdem, czują ostatecznie większe zadowolenie z zakupu, niż ci, którzy kupują duży, z długim czasem dojazdów. Zastanów się też, czy masz zwierzęta, lub czy planujesz mieć? Czy jesteś towarzyską osobą, która ciągle gdzieś wychodzi, czy wolisz spędzać czas w domu? Kiedy nadasz swoim preferencjom określone priorytety, reszta pójdzie łatwiej.

Wielu ludzi kupuje dom, poniewąz czuje się dobrze przebywając w nim, ale tak naprawdą mądrzy kupujący kupują także przyszłość, czyli to jak się będą w nim czuć za jakiś czas. Jeśli jesteś w sytuacji, gdy wiesz, że sprzedanie danego domu jest trudne, jeszcze zanim w ogóle go kupiłeś, to znacznie ogranicza to w przyszłości możliwości odsprzedania go.

Zawsze warto sprawdzić przy wyborze, jak wygodnie się będzie funkcjonować w danym otoczeniu. Ile i jakich sklepów możemy znaleźć w okolicy? Czy są jakieś parki, w których będziemy mogli odpocząć? Czy znajdziemy jakieś kluby, restauracje, kawiarnie? Najłatwiej jest zrobić to po prostu rozmawiając z mieszkańcami na temat tego, co lubią, a co nie w tym miejscu. Sprawdź też, gdzie znajdują się najbliższe szkoły. Nawet jeśli nie masz dzieci, to jeśli gdzieś blisko znajduje się szkoła, będzie to świadczyć o tym, że jest to miejsce, w którym szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo. A to może być sporym plusem. Koniecznie jeszcze zorientuj się, jak wygląda w danym miejscu transport publiczny i ile czasu zajmuje dojazd w miejsca, do których potrzebujesz się dostać.
Dzięki temu zmiana miejsca zamieszkania spełni Twoje oczekiwania i stanie się uzasadnioną decyzją.