Skip to main content

Kiedy wyobrażasz sobie dom, w którym chciałbyś mieszkać, bardzo prawdopodobne, że pod pewnym względem przypomina on ten, w którym dorastałeś. Lub może na odwrót – pod każdym względem się od niego różni. Jeżeli chodzi o zakup domu, wiadomo, że każde ma inne upodobania i preferencja. Nie ma to pytanie dobrej odpowiedzi. Czym jednak różnią się te dwie możliwości?

Na ogół większość domów, które już powstały budowane są w bardzo podobny sposób i nie masz to już żadnej ingerencji. Ta reguła sprawdza się szczególnie w przypadku tych starszych. Nowe domy z kolei często mają swój indywidualny, unikalny styl. Każdy z nich może się znacznie różnić między sobą. Dodatkowe jeśli budujemy jakiś od podstaw, to właśnie my zadecydujemy o tym, jaki ma być ostateczny efekt. Jeżeli chcemy mieć dom, z którym posiadamy pewnego rodzaju więź emocjonalną, wiedzieliśmy jak powstaje i w stworzenie go włożyliśmy dużo serca to budowa będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Nowe domy są też bardziej dostosowane do zmian, które zachodzą pod względem ekologii budowli. Z kolei budowanie zgodnie z najnowszymi standardami pochłania znacznie więcej pieniędzy.

Warto więc budować nowy dom? Czego wtedy mamy gwarancję?
Na pewno wiemy, że budynek będzie w nowoczesnym stylu, w mniejszym lub większym stopniu, wpisujący się w obecne trendy. Masz możliwość dostosowania wszystkiego do Twoich oczekiwań i to właśnie Ty masz wpływ na ostateczny efekt. Taki dom będzie tańszy do utrzymania, bo nowe produkty, nowe urządzania = mniej napraw i wymian. Jesteś ponadto pierwszą osobą, która tworzy historię tego miejsca. Budując jednak od zera mamy ograniczone możliwości negocjacji ceny.  Pamiętaj też, by koniecznie sprawdzić doświadczenie i rzetelność firmy, która tym się zajmie. Zobacz jakie projekty już zrealizowała i jakie daje możliwości.

A co kiedy wolimy kupić gotowy budynek?
Tutaj mamy większy wybór. Wiele gotowych domów, wiele stylów, spośród których możemy wybierać. Co ważne – widzimy końcowy wygląd. Często budując od zera nasze wyobrażenie może nie do końca się pokryć z tym, co powstało i nagle coś nie do końca będzie nam odpowiadać. Oglądając gotowy budynek nic w jego wyglądzie nas już nie zaskoczy – widzimy całość. Tutaj jednak musimy się przygotować na prawdopodobnie wiele wymian. Taki dom jest też na pewno mniej wydajny energetycznie. Kupując sprawdź też dokładnie jego historię i czy nie wiążą się z nim  jakieś niezamknięte sprawy. Ważne, by kupując dom, nie kupować problemów kogoś innego. Chyba, że znasz świetny sposób na ich rozwiązanie. Zastanów się również, w którym miejscu możesz pójść na kompromis. Im mądrzej podejdziesz do zakupu, tym więcej radości Ci on przyniesie.

Czego nikt Ci nie powie o kupowaniu domu?

Zabierając się za kupowanie domu, często nie umiemy jasno określić czego poszukujemy. Dlatego, aby nie skończyć w miejscu, które niekoniecznie jest dla nas odpowiednie, warto rozważyć kilka rzeczy. Zakup domu to duży wydatek, dlatego nie możemy go traktować jak błahostki. Oto kilka rzeczy, których o kupowaniu domu nikt Ci nie powie.

Czy naprawdę wynajmowanie mieszkania do głupota? Mówi się, że mądrze jest kupić coś swojego, zamiast ciągle komuś płacić i wyrzucać pieniądze w błoto. Czy to prawda?
Załóżmy, że wynajmujesz małe mieszkanie za 1000 zł miesięcznie. Wszystkie opłaty są wliczone. Posiadasz potrzebne urządzenia. Ogólnie mówiąc jest, tak jak być powinno. Załóżmy teraz, że zdecydowałeś się zmienić swoją sytuację, kupując sobie dom. Po długich poszukiwaniach, wreszcie znalazłeś ten odpowiedni i rozentuzjazmowany kupiłeś go. Po wszystkim Twój bank określa, że rata kredytowa będzie wynosiła 1200 zł miesięcznie, więc jakoś to będzie, tak? Nie. Tutaj oprócz raty, masz dodatkowe opłaty. Wszystko jest na Twojej głowie. Ostatecznie kwota miesięczna się podnosi. Płacisz więcej, masz mieszkanie, które niby jest Twoje, ale ciągle za nie nie zapłaciłeś. Czy to na pewno mądre wyjście?

Jeśli jednak to Cię nie przeraża i dalej chcesz podjąć się zakupu, zatrudnij agenta. Jest to osoba, która z pewnością ma większą wiedzę o rynku niż Ty i dużą umiejętność negocjacji.

Pamiętaj, by brać pod uwagę tylko taki dom, na jaki możesz sobie pozwolić. Nie ma sensu mieszkanie w pięknym domu, musząc oszczędzać na każdym kroku. Przekalkuluj na jaką miesięczną ratę kredytu będzie Cię autentycznie stać i nie wychodź ani trochę ponad to.

Kiedy na coś już prawie się zdecydujesz, nie bój się zrezygnować, jeśli jakaś sprawa wyda się podejrzana, lub kiedy dojdziesz do wniosku, że to nie jest to czego szukasz. Sprzedający znajdzie kolejnego na Twoje miejsce. A jeśli nie to jest to dobra technika negocjacyjna, która ostatecznie zmusi go do zgodzenia się na Twoje warunki.
Ważne, byś kupował dom z zamiarem zostania w nim na co najmniej kilka lat. Jeśli taka inwestycja ma być korzystna dla Ciebie, nie ma sensu pozbywać się go wcześniej.  Mieszkając odkładaj pieniądze, które będziesz mógł w razie potrzeby przeznaczyć na niespodziewane naprawy, czy remonty.

artechdom.pl