Skip to main content

Wybór projektu naszego domu to często trudne zadanie. Często nie do końca mamy zdajemy sobie sprawę, z tego czym warto w takim przypadku się sugerować. Bez znaczenia czy budujesz zupełnie nowy dom, czy wprowadzasz zmiany w już istniejącym – zawsze potrzebujesz wiedzieć jak ma wyglądać ostateczny efekt. Oto kilka rad, które pomogą Ci podjąć bardziej świadomą decyzję.

1. Porozmawiaj z rodziną. Jeżeli macie wspólnie zamieszkać, ważne by każdy czuł się komfortowo. Czego oczekujecie od domu obecnie? Czego będziecie oczekiwać w przyszłości? To ważne, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Poza tym nierzadko podczas wspólnej rozmowy możecie wymyślić świetne pomysły.

2. Zwróć uwagę na to, jak do tej pory wyglądało Twoje życie. Jak spędzałeś swój wolny czas? Co ceniłeś w byłym miejscu zamieszkania? Czego Ci w nim brakowało? Jeśli będziesz potrafił to określić, możesz być pewien, że przeprowadzka spełni Twoje oczekiwania.

3. Obserwuj domy, które odwiedzasz. Zastanów się co Ci się w nich podoba, co zaskakuje i czy chciałbyś taki pomysł wprowadzić w życie w swoim. Zdecydowanie łatwiej znaleźć rozwiązanie dla siebie, kiedy możemy czymś się zainspirować.

4. Koniecznie uwzględnij możliwości, które daj Ci Twoja działka. Zapewne niektórych projektów po prostu nie da się na niej wykonać lub będą mało efektowne. Może lepiej się trochę tym ograniczyć niż później przez wiele lat żałować, że źle się to rozplanowało. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, gdzie jest wschód, z której strony są najładniejsze widoki. Niemądrze byłoby ścianę, za którą rozciąga się piękna panorama gór wykorzystać na korytarz, czy łazienkę.

5. Określ w jakim stylu ma być ostateczny projekt. Nowoczesny, z dużym ogrodem, czy bez – nie będziesz tracił czasu na przeglądanie czegoś, co i tak Cię nie interesuje.

6. Przeglądnij już istniejące plany domów, które znajdziesz w różnych miejscach. W Internecie jest ich mnóstwo. W każdym projekcie znajdziesz coś ciekawego. Możesz połączyć część jednego z częścią drugiego i powstanie idealna wizja Twojego domu.

7. Pomyśl o tym, jak chciałbyś zagospodarować wnętrze. Ile potrzebujesz pokoi? Ile przestrzeni w każdym z nich? Wyobraź sobie, jak miałyby one dokładnie wyglądać?

8. Zastanów się też, jak Twój dom miałby wyglądać z zewnątrz? Kolorystyka, dach i cała reszta.

9. Oszacuj koszt budowy. Twój budżet będzie miał wpływ na to, jakich wyborów dokonasz. Warto wybrać priorytety i wiedzieć z czego możemy zrezygnować, na rzecz czegoś innego. Ważne, by wszystkie wybory, których dokonujesz były przemyślane.

Budowa domu to nie byle jaka decyzja. Wymaga wielu mniejszych, wybrania pewnych priorytetów i mnóstwa przemyśleń. W końcu przez kolejne lata, a może nawet całe życie będzie to najbliższe nam miejsce. Jeden z wyborów, których musimy dokonać to odpowiedzenie sobie na pytanie czy nasz dom ma być jedno- , czy dwupiętrowy.

Wielu decyduje się na opcję standardową, przykładowo: 4 sypialnie, 3 łazienki, 2 garaże, jedno wielkie podwórko. Czasem bardziej ponosi nas fantazja i okazuje się, że budowę domu marzeń ogranicza nasz budżet. Dlatego musimy pójść na pewne kompromisy. Ale jakie? I gdzie?

Wciąż dużo ludzi decyduje się na jednopiętrowe domy. Można tu dużo zaoszczędzić, a rozmiar to nie wszystko. Choć w zasadzie zawsze będziemy mieć większe podwórko, jeśli nasz dom rośnie w górę, a nie wszerz. Jednak to wymaga więcej czasu poświęconego na jego pielęgnację. Jednopiętrowe domy są bardzo wygodne. Szczególnie w przypadku, kiedy chcemy w nich mieszkać do końca życia. Schody mogą kiedyś okazać się problemem. Pojedyncze piętro sprawia też wrażenie bardziej otwartej przestrzeni i wydaje się, że mamy więcej miejsca.
Z drugiej strony budynek wielopiętrowy z zewnątrz wygląda dużo potężniej, nawet jeśli w środku nie jest taki wielki. Dwa piętra pozwalają też oddzielić część funkcjonalną i sypialną domu. Lub jakiekolwiek inne rozdzielenie, które przyjdzie nam do głowy.
Przede wszystkim wszystko zależy od tego, co dla Ciebie jest ważne. Jedno piętro, dwa piętra to wszystko tylko preferencje. Łatwo można zobaczyć jak szybko oszacować, czy dany wybór będzie dla nas pozytywny. Bo można powiedzieć, że nasz ostateczny zysk = korzyści – koszty. Ważne, by każdy wybór dobrze przemyśleć, mając na uwadze nie tylko to jak nasze życie wygląda dzisiaj, ale również to, jak może ono wyglądać w przyszłości. Zdecydowanie jednak warto sobie zadać wszystkie ważne pytania, by podjąć prawdziwie świadomą decyzję.

sodowaniegroup.pl