Skip to main content

Budowa domu wydaje się często skomplikowanym przedsięwzięciem. Jest to decyzja, której efekty towarzyszyć nam będą przez długi okres czasu, dlatego warto dobrze to zorganizować. O czym należy pamiętać?

Ważne, by zanim zabierzemy się za szczegółowe planowanie, określić w jakim miejscu chcemy zamieszkać. Często nasza działka mocno wpływa na możliwości, które będziemy mieć. Dlatego nie warto marnować tu czasu na obmyślanie szczegółowego planu, który być może później nie będzie mógł być wcielony w życie. Określ, jakie możliwości daje Ci dane miejsce.

Kiedy już wszystko postanowione, najlepiej skonsultuj się z fachowcem, zapytaj o radę. Następnie  zadbaj o projekt swojego domu. Zaprojektuj go sam lub skonsultuj to z architektem.  Druga opcja daje nam pewność, że będzie to fachowo zrobione. W końcu architekci zdecydowanie mają większą wiedzę w tym temacie.  Kiedy ogólny projekt będzie już gotowy, pomyśl jak chciałbyś zorganizować wnętrze. Tu zaplanuj, ile chcesz mieć pokoi, jak dużych i w jakim miejscu.  Upewnij się, że są one rzeczywiście potrzebne i nie marnują nie potrzebnie miejsca, które mógłbyś przeznaczyć do czegoś innego.  Zastanów się, gdzie znajdzie się garaż, pralnia, spiżarnia i inne dodatkowe pomieszczenia.

W kolejnym kroku rozplanuj rozmieszczenie okien. Weź pod uwagę ich wielkość i ilość. Pamiętaj też, by sugerować się kierunkami geograficznymi. To będzie miało duży wpływ na ilość światła w domu. Jeśli planujesz duże okna i balkon, warto umieścić je w miejscu, gdzie widok będzie najbardziej atrakcyjny.

Aby ruszyć z budową będziesz musiał otrzymać konkretne pozwolenia. Przedstaw więc swój projekt i postaraj się o nie. Dopiero wtedy będziesz mógł zacząć prawdziwie działać.

Później zdecyduj jaką część działań wykonasz samodzielnie, a gdzie będziesz potrzebował zatrudnić fachowców. Czasem warto poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem. Mamy wtedy pewność, że wszystko jest zrobione jak należy.

Kiedy zadbasz o to wszystko Twój dom będzie stopniowo powstawał. Ważne, byś miał pewność, że dzieje się to po Twojej myśli.

Wybór dachu

Nie ważne czy budujesz nowy dom, czy tylko wymieniasz dach w już istniejącym. Ogromna gama materiałów może Cię przytłoczyć w każdym przypadku. Na naszym dachu możemy położyć: asfalt, drewno, beton, gliniane płytki i inne.  Oczywiście wszystko ma pasować do ogólnego stylu. Jest to ważne, ale nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na wybór. Wszystko się liczy. Koszt produktu, ciężar materiału, sposób instalacji – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę. Co powinieneś wiedzieć? Z jakich materiałów możesz wybierać?
Jeden z najczęśćiej spotykanych to asfalt.  Jest to też jedna z najtańszych i najłatwiejszych do zainstalowania opcji.  Dostępny w dużej ilości kolorów.  Ma długą gwarancję i długo pozostaje w dobrej kondycji. Uzasadnia to częstotliwość użycia. Asfaltowe dachy powstają z włókna szklanego, zimpregnowanego z asfaltem. Następni pokrywa się je piaskiem.

Innym pomysłem są gonty dachowe i dach drewniany.  Można je nabyć w kilku kolorach. Są to na ogół pastelowe odcienie. Materiał jest pocięty na mniejsze płytki, które jednak mają różną szerokość.  Dach drewniany to również ciekawy pomysł. Płytki drewniane są grubsze i bardziej szorstkie. Drewniany dach musi oddychać i musi być położony w odpowiedni sposób, który pozwoli powietrzu krążyć wokół nich.  Drewniane płytki na ogół są wykonane z cedru, czy sosny. Ich przewidywana trwałość to 25 lat, tak samo jak asfaltu, jednakże ich cena jest dwa razy wyższa.

Spotkać także możemy dachy metalowe. Tu w grę wchodzi aluminium, stal, czy miedź. Jest to dosyć drogie rozwiązanie. Gwarantuje nam jednak długą żywotność.
Jeszcze innym materiałem jest dachówka łupkowa. Znajduje się ona w czołówce, jeśli chodzi o wytrzymałość. Również w czołówce, jeśli chodzi o wysokość cen.

Wybór może wymagać zastanowienia się. Jednak często wygląd naszego dachu ogranicza nasz wybór. Szczególnie w przypadku, kiedy tylko go odnawiamy.

Trochę o fundamentach

Prawidłowo położone fundamenty odgrywają ważną rolę.  Nie tylko utrzymują cały dom.  To one dbają o prawidłową wilgotność, czy izolację przed zimnem. A proper foundation does more than just hold a house above ground. Dlatego raz położone, powinny funkcjonować wieczność. Jeśli Twój dom nie ma dobrych fundamentów, to automatycznie cała konstrukcja ma gorszą jakość. To od nich wszystko zależy.
Dobry fundament to coś więcej niż tylko kopanie dziury i bawienie się betonem. Musi być idealnie dopasowany do całej konstrukcji, brać pod uwagę rodzaj i kondycję gleby It must be tailored to its site like a custom suit, taking into account soil conditions, wody gruntowe, a nawet jakość zasypki. Zaniedbanie jednej małej rzeczy, może sprawić, że wysiłki pójdą na marne.

Aby mieć świadomośc tego, jak wielkie ma to znaczenie, oto kilka ważnych faktów. Średnia waga fundamentów to 7,5 tony. Natomiast waga przeciętnego domu wynosi 50 ton. Fundamenty to coś, co ma utrzymać cały ten ciężar. Aby wszystko mogło zadziałać, wymaga od nas dbałości o każdy szczegół. A tak naprawdę kiedy dom już stanie, nie będziesz mógł ich nawet zobaczyć. Około 30-40% czasu, poświęconego na budowę całego domu, to czas, który inwestuje się w położenie fundamentów.  A koniec końców, efektów bezpośrednio nie widzisz. Decyduje to jednak o tym na ile cały budynek będzie stabilny.

Tutaj często wykorzystuje się palowanie. Co to w ogóle jest? Jest to technika mająca na celu sztuczne wzmocnienie budynku. Polega na przeniesieniu ciężaru budynku na grunt. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, kiedy nośność gruntu jest niewielka, dom znajduje się na wzniesieniu, lub kiedy wokół znajduje się dużo wód gruntowych. Dzięki tej technice, budynek może stanąć niemal w każdym miejscu. Używa się tu specjalnych pali, które wpuszcza się do możliwie najgłębszych warstw gleby.  Dzięki nim ciężar zostaje przeniesiony. W przypadku niewielkich domów jednorodzinnych, które nie stanowią takiego ciężaru, używa się mikropali.

Jeśli od samego początku zadbamy o fundamenty, będziemy mogli mieć pewność, że mieszkamy bezpiecznie. Dlatego warto zrobić to profesjonalnie.

Jak wybrać solidne drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe muszą być wytrzymałe. To im właśnie przyjdzie zmierzyć się z deszczem, burzą, upałem, śniegiem, gradem i innymi ekstremalnymi warunkami. Dlatego warto odpowiednio je dopasować. Tutaj bardzo duże znaczenie ma materiał, z jakiego zostały wykonane.

Większość producentów oferuje mnóstwo wzorów drzwi. Możesz kupić gotowy projekt lub stworzyć własny. W wielu przypadkach będziesz mógł dokładnie określić rodzaj materiału, z jakiego drzwi mają być wykonane. Warto więc wiedzieć, jaki najlepiej sprosta naszym potrzebom.
Najczęściej znaleźć możemy trzwi stworzone z kilku materiałów. Na przykład te ze stali, czy włókna szklanego, posiadają drewniane ramy. Jednak to materiał samych drzwi ma największe znaczenie, jeśli chodzi o wygląd, trwałość, bezpieczeństwo i cenę.
Często spotykane są drzwi drewniane. Ich uniwersalność i wygląd są dużą zaletą. Przeważnie powstają z: dębu, wiśni, orzecha, mahoniu, klonu, jodły, czy sosny.

Inny materiał to drzwi stalowe, które będą najlepszym wyborem, jeśli bezpieczeństwo i trwałość są Twoim priorytetem. Są one znacznie mocniejsze niż każdy inny rodzaj. Dodatkowo nie pękają, ani się nie rysują. Każde wgniecenie może być wygładzone za pomocą odpowiedniego sprzętu.

Plusem jest też to, że takie drzwi są w zasadzie najtańsze. Wszystkie drzwi stalowe posiadają drewnianą ramę, ewentualnie dla większej wytrzymałości stal.

W sklepach znaleźć też możemy drzwi z włókna szklanego. Są wytrzymałe i nie wymagają dużej dbałości. Są bardzo odporne na niskie temperatury i mróz. Z wyglądu trochę przypominają drzwi drewniane.  Razem z nimi otrzymujemy długą gwarancję.

Szukając drzwi usłyszymy też na pewno o ich aluminiowej wersji. Mają one dobrą izolację i podobnie, jak stalowe są bardzo mocne. Jednak często możemy je dostać dopiero na specjalne zamówienie. Mają one specjalne pokrycie, dzięki czemu nie rdzewieją i nie będą potrzebowały nigdy malowania. Możesz także dopasować tutaj konkretny kolor, czy styl. Wszystkie te korzyści wiążą się z wysoką ceną.

Nieważne na jaki rodzaj drzwi się zdecydujesz, koniecznie pamiętaj, by upewnić się, że wszystkie elementy pochodzą od tego samego producenta. Jeśli tak nie jest, część z nich może nie pasować tak idealnie, jak powinna.  Wybór dobrych drzwi poskutkuje niskim kosztem utrzymania, oszczędnością energii i niższymi rachunkami. Dlatego warto zrobić to świadomie.

Wiatrołap i wejście w projektach domów

Kupując projekt domu, przeglądamy naprawdę olbrzymie ilości katalogów, projektów. Szukamy tego jedynego, pasującego do wszystkich naszych potrzeb. Zwracamy uwagę przy tym na mnóstwo zdecydowanie mało praktycznych rzeczy. Ma być ładnie, ma być klimat, cicho, głośno, kolorowo albo nie, dwa piętra, parter – to wszystko są tylko szczegóły. Co prawda bardzo istotne i trzeba umieć to określić, ale to wciąż szczegóły. Często natomiast nie przychodzi nam do głowy pomysł, żeby zastanowić się nad czymś takim jak wiatrołap.  Jak się okazuje wiatrołap jest dosyć ważną rzeczą w projekcie naszego domu, dlatego warto się mu przyjrzeć. A to po prostu w dużym skrócie mówiąc wejście do domu. A raczej pierwsze pomieszczenie, z którym mamy styczność zaraz po otwarciu drzwi. Zobaczmy więc na co zwracać tu szczególną uwagę.

Tutaj oczywiście musi znajdować się odpowiednia ilość miejsca. W zależności od preferencji. Jednak co najmniej jedna osoba powinna tam się poruszać swobodnie bez uczucia zgniecenia. Dobrze jest, gdy zmieści się tam więcej osób. Należy mieć świadomość tego, że będzie tam też prawdopodobnie wieszak na płaszcze, szafa na buty, być może lustro i jeszcze kilka innych rzeczy. Często bowiem nie zostaje to uwzględnione i potem musimy się męczyć. Ponadto przydałaby nam się tutaj mini garderoba, czyli miejsce w którym będziemy mogli przechowywać płaszcze aktualnie nie używane, na przykład w lecie i inne rzeczy, które potrzebujemy mieć pod ręka, przy wyjściu z domu lub do niego powrocie. Warto tam umieścić też koszyk na parasole. Niektórzy niepotrzebnie rezygnują z wiatrołapu w projekcie. Jest to nie do końca przemyślane posunięcie. Ma on bowiem funkcję nie tylko użytkową i estetyczną, ale również pełni rolę tak zwanej śluzy. W związku z tym pozbycie się go może okazać się mocno niekorzystne.

Kominek – po co mi on?

Kominek to ciekawy element aranżacji wnętrza. Nadaje mu specyficzny klimat. Tworzy rodzinną atmosferę. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi na niego się decyduje. Może on niesamowicie podnieść atrakcyjność naszego salonu. Możemy nabyć kominki w bardzo różnym stylu, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Co ciekawe kominek można zamontować w każdym domu, który tylko ma komin. Jeśli jakiś nie ma, może pojawić się pewien problem. Oczywiście, jeżeli mamy własny dom – komin zawsze możemy sobie dobudować, więc sprawa jest łatwa. Gorzej, kiedy mieszkamy w bloku. Tam może okazać się to nierealne. Jeśli wiemy, że kominek jest nam potrzebny i nie wyobrażamy sobie domu bez niego, warto od razu sprawdzać, czy projekt, który wybieramy daje nam taką możliwość. Kiedy decydujemy się na kominek musimy koniecznie wiedzieć po co on nam w ogóle jest. Kolejna ważna kwestia to oczywiście budżet, jaki jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Mnóstwo osób nie ma pojęcia, że w dzisiejszych czasach mamy takie technologie, które umożliwiają kominkiem ogrzanie całego domu. Musimy więc to określić przy zakupie. Czy chcemy, by ogrzewał dom, czy ma być tylko swojego rodzaju dekoracją? To w jakiś sposób nas nakieruje i pomoże podjąć decyzję. Ważne, by kominek pasował do wystroju wnętrza, był w pasującym do niego stylu. Z tym akurat nie powinno być problemu, bo jest ich mnóstwo. Ważne tylko, by umieć wybrać spośród szerokiej oferty coś dla siebie. Kominki dzisiaj mają bardzo dużą  wydajność, są ekologiczne i energooszczędne, dlatego mądrym posunięciem jest wykorzystanie ich jako narzędzia do ogrzania domu. Jednak wszystko zależne jest od preferencji.

Jeśli chodzi o cenę, to te z najwyższej półki oferują naprawdę świetną jakość i dobre spalanie. Przez co szyba kominkowa pozostaje czysta. Z tańszymi, jak to z tańszymi bywa różnie. Aczkolwiek jeśli dobrze poszukamy, też na pewno znajdziemy coś, co sprosta naszym potrzebom.

Z jakich materiałów są wykonane okna?

Jednym z ważnych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze okien jest materiał, z jakiego są one wykonane. Wielu ludzi twierdzi, że drewno jest mniej podatne na nagrzewanie się i oziębianie, niż przykładowo aluminium. W końcu metal przewodzi ciepło szybciej niż drewno. To jednak wcale nie oznacza, że takie rozumowanie zawsze się sprawdza. Istnieje cała gama różnego rodzaju materiałów, z których wykonuje się okna. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Porównajmy te najbardziej popularne.

Jednym z takich materiałów jest winyl. Chociaż winyl jest stosunkowo tanim materiałem i ceny takich okien na ogół nie są wysokie, wcale nie musi to oznaczać, że są gorsze. Dobrze zaprojektowane, prawidłowo zainstalowane winylowe okno może być mądrym budżetowo posunięciem. Ciągle zapewni na świetną wydajność energetyczną, dzięki dobrze odizolowanemu szkle i ścisłej konstrukcji, która zapobiega wpadaniu powietrza. Winylowe okna mogą mieć ograniczoną paletę kolorystyczną. Ponadto części ludzi może się nie do końca podobać wygląd winylu w ich domu.

Kolejny materiał to tradycyjne drewno. Gwarantuje ono najlepszą jakość izolacji, wymagają jednak dużo więcej dbałości niż na winyl, drewna platerowane czy aluminium. Istnieje tu też możliwość wystąpienia zgnilizny, więc mogą nie być dobrym wyborem dla szczególnie deszczowych miejsc. Dobrze wyprodukowane okna drewniane przetrwają wiele lat. Często możemy je zobaczyć w niektórych starszych domach, i jak widać ciągle prezentują się nie najgorzej.

Ramy okien powstają także z aluminium. Nie jest to możliwie najlepszy materiał jeśli chodzi o przewodzenie ciepła. Są bardzo praktycznym rozwiązaniem w deszczowych, wilgotnych miejscach. Są bardzo odporne na nawet bardzo silny wiatr.

Drewno platerowane to też jeden z całkiem popularnych materiałów. Łączą w sobie najlepsze cechy drewna i aluminium lub winylu. Dzięki temu mamy ramy nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji i jednocześnie odporność na zmiany temperatury, którą gwarantuje drewno. Jednak ten typ okien często może być podatny na przecieki wody, co znowu powoduje gnicie. Dlatego prawidłowa ich instalacja powinna uwzględniać wodoodporne membrany, które odpowiednio je zabezpieczą.

A co w przypadku okien kompozytowych?  Te okna powstają z wiórów drzewnych i różnych tworzyw sztucznych. Mogą one świetnie naśladować wygląd drewna, a pomimo tego nie wymagać czasochłonnej pielęgnacji. Dodatkowo dzięki temu, że żywice, stosowane w produkcji pochodzą z recyklingu tworzyw sztucznych, jest to dodatkowy wybór przyjazny środowisku.

Możemy także dostać okna z włókna szklanego CSF.  Są wykonane z mieszanki włókien szklanych i żywic poliestrowych.  Ten typ okien na ogół jest droższym wyborem, ale nie bez powodu, bo posiadają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są bardzo energooszczędne, dzięki niskiemu przewodnictwu ciepłą. Poza tym są to najsilniejsze i najbardziej trwałe okna na rynku. W przeciwieństwie do okien z tworzyw sztucznych, mogą być one przemalowywane nawet wielokrotnie i nie będzie im to szkodzić.

abakusabc.com